© Copyright 2024 Digital Resolution
Wróć do Bloga

Najlepsze kampanie social media 2023

Początek nowego roku to zawsze dobry moment na podsumowania kampanii w social mediach – co zadziałało, a co nie poszło zgodnie z planem. Miniony rok to z pewnością kilka wartych uwagi kampanii w ekosystemie Mety czy na TikToku, a także RTMów dotyczących jednego z największych popkulturowych fenomenów ostatnich lat. Jakie kampanie social media były najlepsze w 2023 roku?

Barbenheimer: bitwa filmów Barbie vs. Oppenheimer

Napędzana przez internautów fikcyjna bitwa między dwoma filmami, które miały premierę tego samego dnia, czyli Barbie i Oppenheimera, odbiła się dużym echem w social mediach. Liczne hashtagi i memy w kampaniach czy RTMy tworzone przez wszystkie możliwe marki, miały przełożenie na dużą popularność, a zapewne i wyniki finansowe obydwu produkcji.

Wśród licznych firm, które brały udział w różowo-czarnych wpisach i RTMach nie mam jednoznacznego faworyta. Mieszkańcy Warszawy mogli przejechać się różowym Uberem, w popularnych sieciówkach znalazły się dedykowane kolekcje ubrań – idealne na seans filmowy. Mnóstwo RTMów zostało wygenerowanych przez IKEA czy InPost i nie zawodzą one, jeśli chodzi o real time marketing. Te brandy idealnie trafiają ze swoją komunikacją w momencie, gdy dzieją się ważne wydarzenia społeczne, polityczne czy światowe. Na uwagę zasługuje „Barbietarizm” stworzony przez sieć sklepów Biedronka.

Źródło: www.facebook.com/BiedronkaCodziennie

Zjawisko „Barbenheimer” obrazuje moc kina. To dzięki crouwdsourced w marketingu kinomaniacy wzięli udział w marketingu filmowym, tworząc między innymi selfie za pomocą specjalnego genetatora. Wzajemne interakcje między różnymi target grupami obydwu filmów pokazują, jak miłośnicy kina  mogą znaleźć wspólny język i zrobić ogromny szum w SoMe. Podsumowując, to był przełomowy moment dla przemysłu filmowego i mediów społecznościowych. Moim zdaniem doszło do przełamania lodów pomiędzy filmowcami a fanami.

Źródło: https://www.barbieselfie.ai/intl/

Weather Ads w Meta: innowacyjna strategia Soda Stream

Wśród różnych kampanii na platformie Meta szczególnie interesująca wydała mi się strategia reklamowa z Weather Ads marki Soda Stream. Soda Stream to maszynka służąca do gazowania wody w domu. Urządzenie ma prostą konstrukcję, pozwalającą na dodanie do wody bąbelków w ciągu kilku sekund. Ponadto za pomocą syropów można w szybki i łatwy sposób przygotować napój gazowany.  

W okresie od czerwca do września 2023 roku firma skorzystała z Weather Ads, synchronizując je z platformą Facebook. Wymagało to jednak weryfikacji tezy, czy istnieje korelacja pomiędzy bieżącymi sygnałami pogodowymi a kreacjami nawiązującymi do aktualnych zjawisk atmosferycznych, która znacząco poprawia skuteczność reklam?

Za pomocą reklam zsynchronizowanych z Weather Ads, dzięki którym automatyczne reguły o dokładności do 30 minut uruchamiały inne adsety rekamowe, zrealizowano kampanię promującą korzystanie z maszynki do produkcji napojów gazowanych Soda Stream, a także zachęcającą do testowania różnych wariantów syropów smakowych.

Podczas prowadzenia kampanii został przeprowadzony test A/B, który miał na celu sprawdzenie powiązania sygnałów pogodowych i kreacji. Został on przeprowadzony na grupie kontrolnej, która w żaden sposób nie była związana z pogodą – reklamy były emitowane non stop bez wpływu wyzwalaczy pogodowych.

Elementem wyzwalającym działanie była synchronizacja kreatywnych treści z odpowiednim komunikatem, ściśle związanym z aktualnymi warunkami pogodowymi. Dzięki temu każdy użytkownik na Facebooku miał styczność z przekazem doskonale dopasowanym do panującej aury.

Przykład: wariant deszczowy aktywował się w momencie opadów deszczu w czasie rzeczywistym, a użytkownik mógł zobaczyć wówczas reklamę z hasłem: „Wypełnij swoją wodę deszczem bąbelków”. W przypadku ciepłej pogody, mierzonej za pomocą wskaźników nasłonecznienia, uruchamiała się reklama z komunikatem: „Gorąco? Sięgnij po ekspresowe orzeźwienie.”

To naprawdę innowacyjne podejście do reklamy w Meta, które w łatwy sposób przyciąga uwagę odbiorców, dostosowując przekaz do aktualnych warunków atmosferycznych.

UGC Belfer 3: interaktywne działania na Canal+

Warto również pochwalić kampanię promującą 3. sezon serialu Belfer produkcji Canal+ Original.  Stacja aktywnie angażowała społeczność poprzez liczne interaktywne działania. Stacja do promocji swojej produkcji wykorzystała UGC (User Generated Content), który powstał w wyniku angażowania użytkowników m.in. za pomocą konkursów, quizów czy ankiet.

Moją szczególną uwagę zwróciła akcja, która zachęcała do zeskanowania kodu QR i przejrzenia telefonu Kacpra – postaci, która zaginęła w 3. sezonie serialu. Mając dostęp do jego urządzenia, można było m.in. sprawdzić połączenia, przeczytać wiadomości SMS, sprawdzić ostatnie wyszukiwania.

Akcja miała na celu zachęcenie użytkowników do samodzielnego rozwiązania zagadki zaginięcia młodego chłopaka – zanim pojawił się serial. Ponadto regularnie publikowano krótkie teasery i zwiastuny, które zaskakiwały fanów nowymi informacjami i tajemnicami dotyczącymi fabuły – podtrzymywało to zainteresowanie produkcją Belfer 3 jeszcze przed premierą.

Angażujące kampanie marki Tchibo na platformie TikTok: młodzieżowy trendsetter

Należy także wyróżnić kompleksową strategię Tchibo na platformie TikTok. Jej głównym celem było zaangażowanie młodszych użytkowników, przyciągając ich uwagę poprzez odpowiednie przekazy, nawiązujące do najświeższych memów. Kampania ta angażowała uwagę  młodzieży m.in. przez wykorzystanie potencjału interakcji z ChatemGPT, np. poprzez żartobliwe pytania w stylu „Czy Tchibo famili można pić solo?” (pisownia oryginalna), co wzbudziło zainteresowanie użytkowników i zachęcało do interakcji.

Dodatkowo marka zdecydowała się na odważy krok, czyli przeprowadzenie kampanii świątecznej w najgorętszym okresie sprzedażowym Q4. Zintensyfikowanie komunikacji przez markę w czasie, który dla wielu marketerów jest dużym wyzwaniem, wynikało z pozytywnych doświadczeń i dobrych efektów kampanii w przeszłości.

Zakładam, że drugim czynnikiem determinującym wybór TikToka, były bardzo korzystne statystyki. Z publikowanych przez platformę raportów wynika, że użytkownicy spędzają ponad 2h dziennie, korzystając z aplikacji, a także, że nie jest to już wyłącznie miejsce, które gromadzi dzieci i młodzież,  tylko również coraz więcej dorosłych. Marka dobrała ciekawych influencerów, którzy są zaangażowanymi twórcami na TikToku. Tylko osoby, które doskonale odnajdują się w świecie TikToka, były w stanie zaprezentować ofertę sprzedażową marki Tchibo w kreatywny i efektywny sposób. Wykorzystanie internetowych twórców znacznie podnosi jakość komunikatów reklamowych – pokazują oni codzienność i to, że produkty Tchibo idealnie wpisują się styl życia każdego z nas. Materiały wideo były tworzone w oparciu o wiedzę o aktualnych trendach i nowinkach z TikToka. Podczas działań przeprowadzane było badanie Brand Lift, którego miało na celu zmierzenie wskaźnika zapamiętywalności wśród target grupy.

Najlepsza kampania społeczna 2023 roku

„#wPodlaskiemjeżdżęzkaskiem” to kreatywna kampania społeczna promująca bezpieczną jazdę rowerem, zrealizowana przez agencję WhiteBits we współpracy z województwem podlaskim. Kampania skupia się na wykorzystaniu humorystycznej formy, przy udziale „mieszkańców” podlaskich lasów, takich jak:

  • żubr,
  • łoś,
  • bóbr,
  • dzik,
  • wilk,
  • jeleń,

którzy zachęcają do noszenia kasków podczas jazdy rowerem.

Przekaz zabawnie nawiązuje do zwierzęcia, które znajduje się na danej grafice. Przykładowe hasła kampanii to: „Broń bobrze bez kasku”, „Kask na bezpieczne dROGI”, „Jedź łośtrożnie”, „Njeleń się! Włóż kask!”.

Źródło: www.facebook.com/PodlaskieZasilaneNatura

Sukces kampanii tkwi w połączeniu trzech, obecnie kluczowych, elementów, czyli: lokalności, kreatywności, a także sztucznej inteligencji do stworzenia grafik. Dzięki temu akcja inspiruje i w nienachalny sposób zachęca do zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze, a przy tym każdorazowo staje się viralem.

Przygotowując podsumowanie najlepszych kampanii SoMe w 2023 roku, bardzo trudno było mi odnaleźć w pamięci konkretne działania marek. Prowadzi to do prostej konkluzji, że żyjemy w świecie przepełnionym ilością komunikatów reklamowych i potrzeba czegoś więcej niż poprawnie stworzona grafika. Szybkość, z jaką konsumujemy Facebooka, Instagram czy TikToka dowodzi, że marka ma dosłownie 2 sekundy na złapanie uwagi użytkownika, a kampanie, którym brakuje efektu „wow” i mocnego startu giną wśród szumu komunikacyjnego. Ubiegły rok pokazuje, że nie trzeba posiadać większych umiejętności graficznych, by stworzyć kreacje – wystarczy napisać odpowiednie prompty, aby AI wygenerowała grafiki w ciągu kilku minut. Moim zdaniem jest to trend, który będzie rozwijał się również w 2024 roku. Warto monitorować to, co będzie się działo w tym temacie, gdyż coraz więcej mówi się o prawach autorskich do treści generowanych przez sztuczną inteligencję, dlatego obecny rok może być decydujący w kwestii wykorzystania AI.

Głównym wyzwaniem 2024 roku będzie dostosowanie komunikatów i sposobu promocji do zmian, jakie zachodzą w ekosystemach reklamowych przy jednoczesnym wykorzystaniu aktualizacji, które Meta wprowadza w swoim Business Managerze. My, jako specjaliści w Resolution, mamy  kompetencje potwierdzone certyfikatami takimi jak Facebook Blue Print, DIMAQ Professional, TikTok Academy czy Google Analytics Certification, a także na bieżąco trzymamy rękę na pulsie, śledzimy nowinki i ewolucję dostępnych narzędzi. Napisz do nas i porozmawiajmy, co możemy zrobić dla Twojego biznesu!

Możesz także polubić